img

2. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı


AGRITICIES Genel Sekreteri Mücahit Sami Küçüktığlı’nın moderatörlüğünde Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen oturumda Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Müdürü Mehmet Hasdemir, 2022 yılında Türkiye’de tüm zamanların üretim rekorlarının kırılacağını söyledi.

Toprağın çok fazla olduğu ve Türk çiftçisinin yeterince çalışmadığı algısının yanlış olduğunu belirten Hasdemir, ''Bu algının artık değişmesi lazım. Çiftçimiz dünyanın en çalışkan bireylerinden oluşuyor. Bunu verilerle de görmek mümkün'' dedi.

Hasdemir, üretimdeki artışa vurgu yapıp, ''Bu topraklarda kullanılan tohumların yüzde 96’sı Türkiye’de üretiliyor. Türkiye, 117 ülkeye tohum ihraç eden önemli bir tarım ülkesi. Bunu GDO’suz bir şekilde gerçekleştiren nadir ülkelerden biriyiz. Birim başına elde ettiğimiz ürün artışı da her geçen yıl artıyor. Türkiye, 2022 yılında tüm zamanların üretim rekorlarını kıracak. Bu artışta çiftçimizin alınteri başta olmak üzere doğru tarım tekniklerinin kullanılması etkili olmuştur.'' ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, sürü büyütmeye destek vermeye başladıklarını, bunun da popülasyonda artış görülmesini sağladığına işaret ederek, ''Sayıca az olan türleri de korumaya ve sayılarını artırmaya çalışıyoruz. Yine bölgesel projeler yapıyoruz. Bölgenin ihtiyacına göre şekillendiriyoruz. Stratejik ürünlerde önce kendimize yetmeyi ve daha sonra ihracatı düşünüyoruz.'' diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Burhan Demirok da Türkiye’nin kendine yeten bir ülke olma çabasında olduğunu aktarıp, ''Kendi kendine yeterliliğin öne çıktığı bir dönemdeyiz. Ülkeler bunu gerçekleştirmeye çalışıyor. Biz de konuda çalışmalar yapıyoruz ve bunun karşılığını da alıyoruz.'' bilgisini verdi.

Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.