Home Dijital Gazete ABD: İşgücü piyasası yönetimi ve daha agresif Fed

ABD: İşgücü piyasası yönetimi ve daha agresif Fed

by tarimendeksi

Fed işgücü piyasasındaki gelişmeleri de sorumlu bir şekilde takip etmek durumunda, bu da dikkatleri yarın açıklanacak olan Ocak ayı istihdam raporuna getiriyor. Piyasa şu anda tarım dışı istihdam için 150K artış beklerken (geçen ayın 199K artışına göre daha düşük), işsizlik oranı %3,9 ve ortalama saatlik kazançlardaki aylık bazda artış da %0,5 olarak öngörülmekte. İstihdam artışının bu hızı, piyasanın yükselen faiz oranları görünümüyle ilgili endişeleri arasında yakından izlenecek. Diğer önemli olgu ise elbette ücret detayları olacak.

En son ISM ve PMI göstergeleri, zorlu işgücü piyasası koşullarına rağmen Ocak ayında işgücü sayılarını genişleten firmalara işaret etmişti. mevcut Omicron varyantının yeni belirsizlikler yaratmasıyla birlikte, COVID-19 aksamaları sürüyor ve ADP’de özellikle hizmet sektöründeki kayıplar büyük oranda buna bağlanıyor. Ocak ayındaki işgücü görünümünde artan personel maliyetleri de önemli bir olgu ki, işgücündeki sıkıntılar şu anda ücret dengesini yukarı çekiyor. Bu daha fazla enflasyon demek olacaktır. Genel işgücü koşulları halen yeterince sıkı bir görüntüye işaret ediyor. Ancak, aslında sadece beklentilerin düşürüldüğü Ocak ayı değil, Aralık ayında ortaya konan sınırlı artışta da devam eden işgücü kıtlığının hala istihdam artışını engellediğini ortaya koyuyor.

Küresel piyasalar, enflasyona ilişkin artan endişeler ve ABD Merkez Bankası’nın giderek artan şahin duruşuyla sarsılıyor. Bu nedenle, Ocak ayı ABD istihdam raporu, son FOMC) açıklamasında ima edilen işgücü piyasasının son zamanlardaki gücüne ilişkin daha fazla ipucu için gözlenecektir. Ücretlerdeki enflasyonist olgu ise yakından izlenecektir ve manşet rakamın da önünde bir önemselliğe sahiptir. Yıllık bazda ücret artışının beklentilerle paralel gelmesi, %5,2 gibi bir orana denk düşmesi demek olacaktır, ki Aralık ayında ücret enflasyonu %4,7 seviyesinde olduğundan dolayı hem artan hane halkı harcama talebi, hem de artan işçilik maliyetlerinin satılan mamul fiyatlarına yansıması üzerinden enflasyonu artırıcı etkisi izlenecektir. Fed’i asıl zorlayan etmen, bunun bir sarmala dönüşmesi tehlikesi ve agresif sıkılaşma beklentilerine bunun gibi endişeler çanak tutuyor.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment