Home Dijital Gazete ABD istihdam verileri bekleniyor

ABD istihdam verileri bekleniyor

by tarimendeksi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (Oca) 0,50% 0,60%
16:30 USD Tarım Dışı İstihdam (Oca) 150K 199K
16:30 USD İşsizlik Oranı (Oca) 3,90% 3,90%
16:30 CAD İstihdam Değişikliği (Oca)   54,7K
16:30 CAD İşsizlik Oranı (Oca) 6,20% 5,90%
18:00 CAD Ivey PMI (Oca)   45
21:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı   4,95

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları istihdam verisi öncesi geriledi”

Amazon’un güçlü bilançosu sonrası borsalarda görülen iyimserlik, ABD’de açıklanacak istihdam verisi öncesi yerini satışlara bıraktı. Dün Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası tarafından gelen şahin açıklamalar borsaları negatif etkilerken, petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyonu daha da yukarı çekeceği endişesi satışlara destek sağladı.

Avrupa’da öne çıkan kayıplar Almanya (-1,1%) ve İtalya’da (-1,36%) oluştu. Satış öncesi büyük endeksler artıda seyretse de, satışlar sonrası aralarında İngiltere’nin pozitif bölgede kalmaya devam ettiği görülüyor. Benzer karışık durum ABD vadelilerinde de geçerli. Nasdaq satışlar sonrası pozitif bölgede kalmaya devam etti. S&P ve Dow ise dünkü kapanış bölgelerine yaklaştı.

Dolar endeksinde sınırlı toparlanma sonrası istihdam verisini bekleyişle birlikte yataylık söz konusu. Ons altın ise 1812 Doları geçti.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD istihdam verileri bekleniyor”

Haftanın önemli verilerinden ABD istihdam rakamları bugün TSİ 16:30’da açıklanıyor. Omicron varyantına bağlı vaka artışlarının net şekilde etkilediği istihdam piyasasında Ocak ayına ilişkin bilgiler alınacak. Tarım dışı istihdam artışının 150 bin civarında olması bekleniyor. Aralık ayında 199 binlik bir artış olmuştu. Dolayısıyla Avrupa’da göre daha esnek kısıtlamalar uygulayan ABD’de istihdam piyasasının daha çok etkilenmesi bekleniyor.

İşsizlik oranını 3,9%’da sabit kalması beklenirken, ortalama saatlik kazançların bir önceki aya göre 0,5% oranında artması bekleniyor. Yıllık bazdaki artışın ise 5,2% olduğu öngörülüyor. Bu veri gelirlerdeki artışın talebi artıracağı tahmin edilerek enflasyon için beklentileri şekillendirebiliyor.

 “Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment