Home Dijital Gazete ABD: Resesyon eşiğinde tahvil faiz spreadi

ABD: Resesyon eşiğinde tahvil faiz spreadi

by tarimendeksi

Fed politikasına ilişkin olarak faiz artırımlarının seviyesi ve bunun ekonomiye zarar verip vermeyeceği tartışıladursun, enflasyona karşı geç kalmış bir Fed’in aşırıya kaçabileceği endişeleri resesyon tehlikesinin de daha fazla görülmesine neden oluyor. Tahvil faizlerine yansıyan durum, 2-10 yıllık veya 10-30 yıllık gibi spreadlerin resesyon eşiğine referans verecek seviyelerde olmasına işaret ediyor.

 

Normal getiri eğrisinde kısa vadeli faiz oranları uzun vadeli faiz oranlarından daha küçüktür ve eğrinin eğimi yukarı doğrudur.  Geçmişte, tutarlı bir şekilde tersine çevrilmiş getiri eğrisi, ABD ekonomisinin 1955’ten beri yaşadığı tüm önceki resesyonlardan önce geldi. Yani bu referans değerleri 2023 yılında bir resesyon olma ihtimalini gözler önüne seriyor. Fed’in gelecekte enflasyonla mücadelede nasıl hareket edeceği konusu spread hareketi için belirleyici olduğundan, Mayıs ayında faizlerde 50 baz puanlık artış beklentilerinin dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

 

Tarihsel 10 yıllık  – 30 yıllık Hazine tahvili faizi spreadi ile 2 yıllık – 10 yıllık Hazine tahvil faizi spreadi karşılaştırması.. Kaynak: Bloomberg

 

Fed, enflasyonla mücadele için faizleri artırmayı gerekli görüyor. Enflasyon beklentilerinin yüksekliği bu olguyu destekliyor. Bu nedenle Fed’in ilerleyen dönemde daha yüksek faiz oranlarını uygulayacağı biliniyor. Eğer Fed, politika kaynaklı enflasyon olgusunu elemine ederse 40 yılın en yükseğindeki enflasyonun bir miktar tozunu alabilmiş olacak. Ancak dışsal faktörlerin bu kadar etkin olduğu bir ortamda, enflasyon karşısında etkisiz kalacak bir para politikası olgusunun ekonomideki tüketim gücünü azaltması ve fazla olabilecek faiz artışlarının durgunluğa sebep olması ihtimali söz konusudur. Dolayısıyla, bu eğrinin resesyon olgusunu dışlaması Fed’in enflasyonu kontrol altına almasına veya bunu yapabileceğine dair inanca bağlı olacaktır. Fed eğer faiz oranlarını aşırı yükseltme ihtiyacı duymazsa, ekonomik büyüme standart seviyelerde kalabilecektir. Mevcut durumda Rusya’dan kaynaklı etkenlerin halen belirsizlik aralığı oluşturduğunu belirtmek gerek.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment