Home Dijital Gazete Bakalım enflasyon ne gelecek

Bakalım enflasyon ne gelecek

by tarimendeksi

Oldukça çalkantılı bir haftayı geride bıraktık. Faiz artışları, beklenen büyümedeki yavaşlama, en yüksek seviyedeki ekonomik istatistikler, bilançolar. Fed Mart ayında faiz oranlarını artırmaya başlayacağını açıkladı. Bununla birlikte, çoğu endekste düzensiz ama güçlü zigzaglar oynaklığı artırdı. ABD merkez bankası piyasanın beklediğine yakın bir açıklama yaptıysa, başkanı Powell takip eden basın toplantısında beklenenden daha agresifti. Yatırımcılar bunu, Fed’in enflasyondan kurtulmak için biraz agresif olabileceğinin bir işareti olarak gördü. Bazılarının umduğu can simidi olmaktan çok uzak olan bu toplantı, yalnızca şüpheleri artırdı. Doları da güçlendirdi. Euro/usd 1,13’lerden 1.1137’ye gerilerken , İngiliz sterlini, önümüzdeki hafta Bank of England’ın faiz artırımı potansiyeline rağmen, 1.3374 USD’ye sert bir düşüşle majör para birimleri arasında en ağır hasarı alan oldu. Ayrıca, Alman GSYİH’sinin yılın son çeyreğindeki daralmasının aksine, ABD’de beklenenden daha iyi dördüncü çeyrek GSYİH büyümesinin (yıllık %5,3 beklenirken %6,9 geldi) açıklanması da doların yükselişine yardımcı oldu. Bu hafta , nihai PMI okumaları ile birlikte Avrupa’da ilk Ocak enflasyon rakamları açıklanmaya başlayacak. İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası, 2022’deki ilk para politikası kararlarını Perşembe günü açıklayacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde odak noktası Cuma günü sunulacak Ocak ayı istihdam rakamları olacak. Yurtiçinde ana gündem ise Ocak enflasyon verisi olacak. Bizim beklentimiz %10,5 gelmesi ve yıllık enflasyonun %36,8’dan %48’e yükselmesi yönünde. Elektrik ve doğal gaz zamlarının yanı sıra akaryakıt fiyat artışları, Sigara ve alkollü içereceklerde ÖTV kaynaklı fiyat artışları, işlenmemiş gıda fiyatları ve kur etkisi enflasyon beklentimizdeki ana etmenler. 2022 yılında TÜFE artışının ise %30 olmasını beklemekteyiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri haftaya karışık bir seyirle başladı.Çin ana karası ve Güney Kore Borsaları hafta boyunca tatil sebebiyle kapalı kalacak.

Çin’de Pazar günü açıklanan verilere göre, imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi, Ocak ayında eşik 50 seviyesinin hemen üzerinde 50.1 seviyesinde gerçekleşti. Endeks önceki ay 50.3 değerini almıştı. Çin’de imalat sektöründe büyüme Ocak ayında ivme kaybetti. Konut sektöründeki gelişmeler, COVID-19 salgınına karşı tedbirler ve mevsimsel yavaşlama Çin’in imalat sektöründe büyümeyi frenledi. Çin’de hizmetler sektörü aktivitesinde büyüme Ocak ayında, Omicron varyantı ile mücadele için alınan tedbirlerin tüketici güvenini vurmasının etkisiyle yavaşladı

Küresel pay piyasaları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahinleşen tutumuyla satış ağırlıklı bir seyir izlerken, bu hafta gözler İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının politika kararları ve ABD’de tarım dışı istihdam başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

Haftaya yurt içinde ticaret ve turizm istatistikleriyle başlanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi GSYH ve Almanya enflasyon rakamları öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doları ve faizi düşürdüklerini enflasyonun da düşeceğini belirterek “Enflasyonun sizlerin üzerinde ciddi bir yük haline dönüştüğünü biliyoruz, görüyoruz. Bakın tekrar ediyorum faizle mücadelemizi biliyorsunuz. Faizi indireceğiz ve indiriyoruz. Bilin ki, enflasyondan inecek daha düşecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül’den boşalan Adalet Bakanlığı’na, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ atandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı görevini yürütmek üzere görevlendirilen Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’in görevine son verildi, yerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı Erhan Çetinkaya getirildi.

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz görevden alındı, yerine Ziraat Bankası eski genel müdürü Hüseyin Aydın atandı.

Fahrettin Koca, “Artan vaka sayılarının sizi ürkütmemesini Sağlık Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum, endişe etmeyiniz, hastalık eski günlerindeki gücünde değil. Müsterih olunuz, en kötü günler geride kaldı” dedi.

BOTAŞ’ın sanayi tüketicilerine yapmış olduğu yüzde 40 kısıntı oranı bugün saat 08.00’den itibaren yüzde 20’ye düşürüldü.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in enflasyonu yatıştırmak için daha agresif bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu değerlendirmesi halinde 50 baz puanlık faiz artırımını seçebileceğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Batılı medya kuruluşlarını hedef alan Zelenskiy, ülkesinde savaş olacakmış hissiyatı oluşturulduğuna dikkat çekerek, “Bugün eskisinden daha fazla bir gerilim görmüyoruz. Evet asker sayısı arttı ama 2021 yılında Rusya’nın askeri tatbikatlarında bahsetmiştim. Medyadan gelen his şu ki sanki savaş var, sokaklarda askerler yürüyor, seferberlikle insanlar bir yerlere gidiyor. Bu doğru değil. Paniğe ihtiyacımız yok” dedi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment