Home Dijital Gazete Bilanço sezonu sürüyor

Bilanço sezonu sürüyor

by tarimendeksi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 0,80% -2,30%
16:30 USD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 2,00% -1,90%
16:30 CAD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Oca) 0,60% -0,10%
17:15 USD Kapasite Kullanım Oranı (Oca) 76,80% 76,50%
17:15 USD Sanayi Üretimi (Aylık) (Oca) 0,40% -0,10%
18:30 USD Ham Petrol Stokları   -4,756M
22:00 USD FOMC Toplantı Tutanakları    
03:30 AUD İstihdam Değişikliği (Oca) -15,0K 64,8K
03:30 AUD İşsizlik Oranı (Oca) 4,20% 4,20%

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Piyasaların Ukrayna gerilimini tam olarak üzerinden atamamasının yanı sıra, gözlerini tekrar yüksek enflasyon ve sıkılaştırıcı politika beklentilerine çevirmesiyle Avrupa borsaları karışık bir seyir izledi. ABD endeks vadelileri ise dünkü kapanışlar bölgelerine yakın seyretti.

Avrupa’da İngiltere ve İtalya endeksleri negatif bölgedeyken, Almanya ve Fransa’da endeksler dünkü kapanışa çok yakın seyretti. Petrol fiyatları ise dün yaşadığı kayıpların bir kısmını toparladı.

 “İngiltere’de enflasyon yükseldi”

İngiltere’de enflasyon Ocak ayında yıllık bazda 5,4%’ten 5,5%’e yükselirken, çekirdek enflasyon 4,2%’den 4,4%’e ulaştı. Sterlin gün içinde Dolar karşısında kazanımlarını kademeli şekilde sürdürdü.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD perakende satışları ve FOMC toplantı tutanakları”

Bugün açıklanacak perakende satış rakamları da harcama eğilimi ve talep durumunun görülmesi açısından önemli olabilir. Satışların Ocak ayında bir önceki aya göre 2% oranında artması bekleniyor. Otomotiv satışlarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek satışlarda ise aylık artış beklentisi 0,8%  düzeyinde bulunuyor.

Bugün açıklanacak diğer başlık ise FOMC toplantı tutanakları olacak. Ocak ayında yapılan beyanata ilişkin detaylara ulaşacağımız süreçte Fed toplantısına ilişkin ipuçları takip edilecek. Ancak tutanakların son enflasyon verisi öncesini kapsadığı unutulmamalı.

“TCMB beyanatı ve FOMC tutanakları öncesi yurtiçi varlıklarda görünüm”

Piyasaların gündemine yönelik bilinmesi gereken TCMB , FOMC gibi önemli makro-ekonomik başlıklar ile Bist30 başta olmak üzere Bist100, USDTRY, Kardemir ve Ereğli fiyatlarına yönelik gerek Spot gerekse Viop tarafında hangi beklentiler ön plandadır

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment