img

Büyükşehirler tarımın geleceğini konuşmak için Kocaeli’de buluştu


Çalıştay'a Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve AGRICITIES Yönetim Kurulu Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Büyükakın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Tarımsal Kalkınma Delege Bakanı Clementine Antoinette Ananga Messine, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, il belediye başkanları, büyükşehir tarım daire başkanları, ilçe belediye başkanları, yabancı bakan ve belediye başkanları ve çiftçiler katıldı.

"Merkez hükümet ve yerel yönetimler birlikte çalışmalı"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çalıştayın önemine vurgu yaparak, “Çok özlemini duyduğumuz, çok istifade edeceğimiz etkinlikler. Merkezi hükümetin aldığı kararların yerelden destek görmesi, birlikte yönetilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde en ideal çalışmalar bile kadük kalabilmektedir. Bütün emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

"Arz güvenliği zorunluluğumuz var"

Tarımın stratejik bir sektör olduğunu söyleyen Kirişci, “Arz güvenliğini sağlamak zorunluluğumuz var. Bunun için de ya üreteceksiniz ya da üretenden alacaksınız. Ülkeler artık kendine yeterliliğin hesabını yapmaya başladı. Türkiye olarak biz de bu konuda çalışma yapmak durumunda idik. Hamdolsun atılması gereken adımlar zamanında atıldı.” diye konuştu.

Tarım mevzuatı

Bakan Kirişci, tarım konusunda mevzuatın önemine dikkati çekerek, “2006 yılına kadar tarım kanunu yoktu. Şimdi tohumculuk kanunu var. Mevzuat çok önemli. 12 tane temel kanunu çıkardık. Gerekli müdahaleleri yapacak irademiz var. 20 yılda 65 milyonluk nüfusumuz 84 milyona çıktı. 15 milyon olan turist sayımız 50 milyona yükseldi. Tüm bu artışlar olurken refah seviyemiz de yükseldi.” ifadelerini kullandı.

"Kırsala hassasiyet göstermeliyiz"

Ürün çeşitliliğine gidilmesi gerektiğini kaydeden Bakan Kirişci, sözlerine şöyle devam etti:

“Topraklarımızı korumamız, suyumuzu tasarruflu kullanmamız ve aynı zamanda teknolojiyi üretime eklemlememiz gerekiyor. Tarım, suyun üçte ikisini kullanan bir sektör. Tıbbi aromatik bitkiler gibi stratejik ürünlere yönelmeliyiz ama ana ürünleri de göz ardı etmemeliyiz. Kırsala her zamankinden daha fazla hassasiyet gösterelim. Kentten kırsala geri dönüş başladı. Örnek bir kırsal köy oluşturma çabasındayız.  Köylerin yaşam merkezleri, sosyal alanları olmalı.” 

Bakan Kirişci, küresel adaletsizliğe değinerek, “Biliyorsunuz Türkiye’nin girişimiyle oluşturulan tahıl koridoruyla 433 gemi ile 10 milyon ton tahıl taşındı. Ancak bu tahılın yüzde 95’i en az ihtiyacı olan gelişmiş ülkelere gitti. Ancak yüzde 5’i ihtiyacı olan ülkelere gitti.” dedi.

"Tarım arazileri tehdit altına"

Tarım arazilerinin yapılaşma tehdidi altında olduğunu söyleyen Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ise “Pandemi ile birlikte yeni bir sorunla karşılaştık. Yoğun bir şekilde tarım arazilerinde yapılaşmaya başlandı. Mutlaka tarım alanlarını korumalıyız. Büyükşehir Belediyelerinin tarımsal konulardaki faaliyetleri son derece önemli. Kocaeli’de de Büyükşehir Belediyemiz örnek çalışmalar yapıyor. Başkan Tahir Büyükakın’ı bu konudaki çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

"Herkes elini taşın altına koyuyor"

AGRICITIES Yönetim Kurulu Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay konuşmasında, “Zengin ve fakir ülkeler arasındaki uçurumun giderek arttığı dünyamızda gıda güvenliğinin sağlanması için çalışmalıyız. Türkiye, son yıllarda tarımsal anlamda büyük başarılara imza attı. Kamu ya da özel sektör olsun herkes elini taşın altına atmış durumda” dedi.

Sürdürülebilir tarımın, gıda güvenliğinin öneminin farkında olduklarının altını çizen Başkan Altay, “Yaptığımız iyi uygulamaları paylaşmak için buradayız. Bu buluşmanın farklı bir pencere açacağına inanıyorum.  Ev sahibi Kocaeli Büyükşehir Belediyemize, Başkan Tahir Büyükakın’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

"Konuşmayı bırakıp icraate geçmeliyiz"

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Büyükakın, konuşmayı bırakıp icraat yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Gıda güvenliği konusunda tehlikeye dikkat çeken Başkan Büyükakın, “Konuşmayı bırakıp icraat yapmamız gerektiği ifade edilir oldu. Konunun ciddiyetinin farkındayız. Biz uzunca süredir bunun farkında olan belediyeler olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

"828 milyon insan yatağa aç giriyor"

Dünya genelinde 828 milyon insanın gece yataklarına aç girdiğini öne süren Başkan Büyükakın, "Gıda güvenliği sorunu yaşayan insan sayısı 2019’da 135 milyon iken bugün maalesef 345 milyona ulaştı. Gıda güvenliği konusu son yıllarda büyük bir problem olarak karşımıza çıkıyor. İklim krizi gibi konular daha çok dillendirilmeye başlandı. Bu konunun sadece birkaç akademisyenin kaygısı olmadığı gün geçtikçe ortaya daha çok çıkmaya başladı.” diye konuştu.

"Üzerimize düşeni yapmaya hazırız"

Başkan Büyükakın, sahada var olan çalışmaları anlatmak için çalıştayda yer aldıklarına değinerek, şunları kaydetti:

"Herkes deneyimlerini paylaşacak. İyi uygulama örnekleri paylaşılacak.Tedbir almamız ve ulusal strateji belirlememiz gerektiği için buradayız. Tarım Bakanlığımızın belirlediği politikalar konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Belediye başkanları olarak bu konuyu önemsiyoruz, durumun farkındayız. Tarım politikalarını illerimizde hayata geçirmeye kararlıyız.” 
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.