Uluslararası Piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

ABD on yıllık hazine tahvilleri güne1,55% getiri seviyesinde başladı, gün ortasına kadar hafta boyunca bulunduğu 1,52-1,59% bandında süren işlemler Trump’un, Çin’li üst düzey yetkililer ile görüşeceği ve İngiltere ile İrlanda’nın Brexit konusunda ılımlı açıklamaları sonrası bandın üst kısmını kırarak 1,67% getiri seviyesine genişledi, kısa tarafta da satışlar yaşanırken iki yıllık tahvil getirisi on baz puan artarak 1,53% seviyesine genişledi. ABD Hazinesi’nin $16 milyarlık otuz yıllık tahvil ihracında getiri 2,17% oldu.

Türk hazine kıymetleri gün genelinde satıcılı seyri sürdürdü, on yıllık hazine kıymeti düne göre 15 baz puan genişleyerek 6,97%’ye genişlerken akşam saatlerinde TL’de yaşanan alımlar getirilerde beş baz puanlık daralmaya etki etti, uzun tarafta da getiriler 7,20% seviyesine yükseldi. Beş yıllık ülke CDS primi ise 410 baz puana kadar yükseldikten sonra günü 400 seviyesinde noktaladı.

Şirket tahvilleri güne satıcılı başlarken gün genelinde Akbank, Eximbank gibi daha düşük getiriye sahip kıymetlerde alıcılar oluştu, son iki günde piyasada oluşan negatif fiyatlama sonrası bir çok kıymet için bir süredir devam eden düşük likidite ortamı biraz daha düzeldi, 2022 vade İş Bankası ve Vakıfbank senior kıymet getirileri son iki günde 25-30 baz puan genişlerken, İş Bankası 2028 ve TSKB 2027 sermaye benzeri kıymet getirileri 35-40 baz puanlık yükseliş gösterdi.

İş Yatırım

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

250 milyar dolarlık Çin malına uygulanan %25’lik gümrük vergisinin %30’a yükselmesine günler kala, ABD-Çin ticaret görüşmeleri ile ilgili bir kez daha iyimser hava baskın geldi. Bugün başlayan görüşmelere ilave olarak, Trump’ın Çin heyetinin başındaki başkan yardımcısı Liu’yu Beyaz Saray’da ağırlayacak olması ve Çin’in anlaşmaya varmak istediğini ifade etmesi ABD endekslerine alım getirdi, teknoloji hisselerinin yanı sıra finansallarda da primler göze çarptı. Veri takviminde, ABD eylül ayı TÜFE açıklamaları ise beklentilerin altında kaldı.

Dow Jones endeksi %0.6 primle 100 günlük hareketli ortalama üzerinde 26497 seviyesinden kapanış yaptı. Tüm sektörler artı bölgede kapanış yaptı, en fazla prim %2.1 ile temel maddeler sektöründe kaydedildi. Onu %1.3 ile enerji takip etti. Çin iyimserliği ile Caterpillar yaklaşık %3 yükselirken Dow Chemical %2’nin üzerinde prim yaptı. Goldman Sachs ve JP Morgan %1.5 civarında yükseldi. Cisco ve Boeing ise endekste %1 üzerinde satış gören iki hisse oldu. S&P 500 endeksi %0.6 primle 2938 seviyesinde işlem gününü sonlandırdı. Endeks, 2935 seviyesindeki 50 günlük ortalamasını aşmayı başardı. Altyapı hariç tüm sektörlerde alım hakimdi. Enerji ve finansallar %1 üzerinde prim kaydetti. 20 eylülde 280 seviyesinin altına sarkan Netflix, %4.8 primle tekrar bu seviyenin üzerine çıktı. Citigroup %1.8, Bank of America %2 primlendi. Nasdaq comp. %0.6 primle 7951 seviyesinden kapanış yaptı ancak 100 ve 50 günlük ortalamalar sırasıyla 7970 ve7980 seviyelerinde.

Avrupa endekslerinde de alıcılı bir gün kaydedildi. DAX %0.58 primle 12164 seviyesinden kapanış yaptı. 100 günlük ortalama üzerinde kapanış yapan endekste temel maddeler %2.4 primle en fazla alım gören sektör oldu, onu %1.4 primle endüstriyeller takip etti. 10 sektörden 4’ü alıcılı kapanış yaparken en büyük değer kaybı %1.7 ile altyapı sektöründe yaşandı. Linde %3, DeutscheBank %2.7, Volkswagen ve Daimler %2.6 primlendi. Birleşik Krallık ve İrlanda liderlerinin olası Brexit anlaşması üzerine olumlu yorumlar yaptığı ve Poundun dolar karşısında %2 değer kazandığı günde FTSE 100 %0.3 primle 7186 seviyesinden kapandı. Temel maddeler %2.2, komünikasyon %1.3, finansallar %1 primlendi. Temel tüketim, sağlık ve altyapı %0.6 civarında değer kaybetti. CAC40 %1.3 primle 5569 seviyesinden Perşembe gününü sonlandırdı.

Yarın ABD tarafında ithalat fiyat endeksi ile Michigan Üniversitesi Ekim ayı duyarlılık endeksi açıklamaları takip edilecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Güne 1.0970 seviyesinde başlayan EUR/USD, ABD-Çin arası görüşmelerde bir nebze iyimserlik, Brexit’e dair daha olumlu açıklamalar ve Fed’in faiz indirim beklentilerinde artışın verdiği destek ile alıcılı işlem gördü, Avrupa açılışı sonrası alımlar artarken parite 1.1034 ile gün içi zirve yaptı, ABD seansında USD alımları biraz daha öne çıksa da parite 1.10 seviyesi üzerinde tutunarak günü 0,3% kazanımla noktaladı.

Piyasanın daha iyimser bir tonda geçirdiği gün altın fiyatlarına düşüş olarak yansıdı, Asya seansında ABD-Çin görüşmelerine dair açıklamalar vadeli endeks kontratlarında oynaklık yaratırken, risk iştahının azalması spot altının $1,517 seviyesine yükselmesinde etkili oldu, daha sonra ABD ve Çin’in kısmi anlaşma yapabileceği ve Brexit’e dair ılımlı açıklamalar altın fiyatlarının gün genelinde satıcılı işlem görmesine neden oldu, ABD açılışı öncesi $1,510 seviyesinde bulunan altın $1,492’ye çekilerek günü en düşük seviyelerde noktaladı.

Güne $52,70 seviyesinde başlayan Kasım vade WTI petrol, ticaret savaşlarına dair iyimser beklentiler ve OPEC+ üyelerinin petrol fiyatlarında düşüşü engellemek için gereken ne varsa yapacağını açıklaması sonrası alıcılı işlem gördü, ABD seansında da alımların devamı ile gün içi zirve olan $53.77 seviyesi görülürken kapanış $53.60 seviyesinde oldu ve üç günlük aradan sonra pozitif kapanış gerçekleşti.

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.