Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by tarimendeksi

USD/TRY: Dün Rusya’nın İstanbul’da gerçekleşen görüşmelerde Kiev etrafındaki operasyonlarını azaltma taahhüdünü vermesiyle risk iştahındaki olumlu seyrin bu sabah Asya piyasalarında sürdüğünü görüyoruz. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi %1’in üzerinde primliyken, çoğu para birimi alıcılı. Dün Batı piyasalarında da risk alma iştahı yüksekti. EURUSD’de yaklaşık %1 prim yaptı. Çoğu Gelişmekte Olan Ülke para birimi ise pozitif tarafta günü tamamladı. Söz konusu gelişme ile birlikte TL varlıklar da pozitif bir görüntü sergiledi. TL, %1,55 oranında değer kazanırken, ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 44 baz puan iyileşti. Bu sabah ABD’nin Rusya’nın bu taahhüdüne temkinli yaklaştığı haberi öne çıksa da Batı piyasalarında net bir baskı yok. Hatta EURUSD paritesi artıda seyrediyor. Bu kapsamda, dünkü düşüşün ardından 14,58 seviyesinden kapatan ve bugün tepkiyle karşılaşan Dolar/TL’de tepkinin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Kurun 14,70 seviyesinin altında kalmasını beklerken, dünkü kapanışın altına sarkma yaşanması durumunda 14,43 hedef olabilir. Öte yandan, 14,70 seviyesinin üzerindeki bir kalıcılıkta 14,84 hedef olabilir. Bugün ABD ADP özel sektör istihdam ile büyüme verileri, Richmond Fed Başkanı ve ECB Başkanı’nın konuşmaları izlenecek


EUR/USD: İstanbul’da gerçekleşen Ukrayna – Rusya müzakerelerinde somut açıklamalar çıkmasının ardından küresel piyasalarda toparlanma gözlendi. ABD başta olmak üzere batı dünyası ise bu habere temkinli yaklaşıyor. Ancak, fiyatlamalarda net bir etkisi yok. Dün, %1’e yakın değer kazanan EURUSD bu sabah de alıcılı. Ek olarak, ABD tarafında iki yıl vadeli tahvil faizinin on yıllık faiz oranına kadar yükselmesi ABD’de resesyon tartışmalarını artırıyor. Bugün ABD’de açıklanacak ADP özel sektör istihdam verisinin güçlü gelmemesi durumunda paritede kısa vadeli toparlanma sürebilir. Teknik seviyelere bakıldığında 1,1070 seviyesinin üzerinde kalındıkça, 1,1185 hedefte kalmaya devam edebilir. Ana direnç 1,1250 bölgesinde. Diğer yandan, 1,1070 desteğinin altında 1,10 seviyesi gündeme gelebilir.

XAU/USD: Jeopolitik tarafta tansiyonu düşüren gelişmelerle dün Ons Altın, 1.890 seviyesine kadar geriledi. Ancak kapanış 1.919,6 seviyesinden gerçekleşti ve değerli madendeki kayıp sadece %0,2 olarak gerçekleşti. Bu sabah ise hafif yükseliş gözleniyor. ABD’nin Rusya’nın bu taahhüdüne temkinli yaklaştığı haberi piyasalarda net bir baskı yapmasa da değerli madende fiyatlanıyor olabilir. Diğer yandan, ABD’de verim eğrisinin terse dönmeye yaklaşması resesyon endişeleri bir taraftan gündemde tutuyor. Enflasyonist ortam da düşünüldüğünde değerli madenin dirençli kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Bugün ABD’de ADP özel sektör istihdam ile büyüme verileri cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde oynaklık yaratabilir. Teknik seviyelere bakıldığında, aşağıda 1.911 ve 1.890 sıralı destekler olarak izlenebilir. Yukarıda ise 1.933 ve 1.952 sıralı dirençler konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment