Home Dijital Gazete Görüşmeler ardından durum

Görüşmeler ardından durum

by tarimendeksi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
15:15 USD ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Mar) 450K 475K
15:30 USD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 7,10% 7,00%
17:30 USD Ham Petrol Stokları   -2,508M
04:30 CNY İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar)   50,2
04:30 CNY İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Mar)   51,6

 

“GERİDE KALANLAR”

“Görüşme sonrası sürece çekimser yaklaşılıyor”

Dün İstanbul’da Ukrayna ve Rusya heyetleri arasındaki görüşmeler sonrasında Rusya’nın Kiev’deki güçlerini geri çekeceği açıklaması piyasalarda ateşkes umutlarını artırmış, petrol fiyatlarının gerilemesini sağlamıştı.

Ancak açıklama sonrasında şüpheler tekrar arttı. ABD’den yapılan açıklama bunun taktiksel bir manevra olduğu yönünde oldu. Sürecin yakından takip edileceği belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada ise henüz ortada bir anlaşma olmadığı, önlerinde alınacak çok fazla yol olduğu belirtildi.

Piyasalar karışık sürece yönelik iyimserliğin bir kısmını geri verdi. Bu petrol fiyatlarında yükseliş ve borsa tarafında karışık seyirle karşımıza çıktı.

“ÖNE ÇIKANLAR”

UKRAYNA – RUSYA

“Görüşmeler ardından durum”

İki ülke arasında görüşmeler olumlu geçse de, sonrasında alınan mesajlar Rusya’nın Kiev’deki güçlerini geri çekme sözünü taktik olarak algılandığını ortaya koydu. Dolayısıyla bundan sonraki süreç, yani görüşmeler ve olası açıklamalar önemli olacak. Öte yandan Rusya, Ukrayna’ya saldırı niyetinin olmadığını defalarca belirtmesi ardından ülkeyi işgale başlamıştı. Dolayısıyla bu tür bir geri çekilmenin gerçekten taktik manevrası olduğu ihtimali göz ardı edilmemeli.

ABD

“Özel sektör istihdamı açıklanacak”

Cuma günü açıklanacak istihdam rakamları öncesi bugün ADP’nin açıklayacağı özel sektör istihdamı takip edilecek. İki veri arasında güçlü bir korelasyon olmamasına rağmen ADP verisi de beklenti oluşturabilen ve fiyatlamaları etkileyebilen bir veri. Beklenti istihdamın Mart ayında 450 bin civarında arttığı yönünde.

“4. Çeyrek büyümesi takip edilecek”

Fed’in agresif şekilde sıkılaşacağı beklentileri artarken, piyasa ekonominin buna hazır olduğuna emin olmak için ipuçları arıyor. Büyümenin savaşın gölgesinde de baskılanacağı endişesi hakimden bugün 2021’in son çeyreğine ilişkin büyüme verisi açıklanacak. Büyüme büyük ölçüde savaş öncesi döneme ait hesaplamaları içeriyor. Ancak olası etkileri nedeniyle yakından takip edilecek. Beklenti ekonominin 7,1% büyüdüğü yönünde.

“FİNANSAL VARLIK PERFORMANSLARI”

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment