img

İzmir’de Yaşar Üniversitesi öğrencileri karakılçık ekimi yaptı


İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Menderes’in Develi Mahallesi’ndeki arazide Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Bölümü öğrencileriyle atalık karakılçık tohumunun ekimi yapıldı.

Etkinliğe İzmir Köy Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç, Menderes Belediye Başkanı Erkan Özkan, Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Eylem Ezgi Fadıloğlu, Gazeteci-Yazar Tuncer Beybağ, gastronomi öğrencileri, muhtarlar ve kooperatif başkanları katıldı.

Kurda kuşa aşa diyerek ekim yapan İzmir Köy Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer, “Bir avuç tohumun bizleri bir araya getirmesi çok kıymetli. Pandemi sonrası veya krizden krize değil de gerçekten sürdürülebilir ve sağlıklı, gerçek gıdaya ulaşmanın gereği neyse onu yapmalıyız. Bu da nereden başlıyor? Sonu çatala da mutfağa da sofraya da gitse topraktan başlayan bir hikaye. Öğrencilerimizin de buna katkı koyabilmesi bizi çok mutlu etti. Gençlerin sağlıklı gıdayı bilmesi, sahip çıkabilmesi önemli. Karakılçık tohumunun Seferihisar’dan kurda kuşa aşa diye dağıtılmasıyla başlayan hikayeye ortak olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz” dedi.Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, “Üretime katkıda bulunmak, karakılçık gibi atalık bir tohumun ekimini yapmak öğrencilerimiz için de bizler için de çok güzel bir deneyim oldu. Yaz başında bunun hasadını yapacağız. Öğüttükten sonra da karakılçık unundan ekmek yapacağız öğrencilerimizle. Eğitimimize katkı olan her şey bizi için önemlidir. Yerelde kalkınma ve sürdürülebilirliğe çok inanıyoruz. Öğrencilerimizin kendi ürettikleri ürünlerden bir mamul madde yapması bizim için çok önemli. Artık Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencilerimizin atalık karakılçık buğday tarlası var. Çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarlaya girerek ekime katılan üniversite öğrencileri de deneyimden duydukları heyecan ve memnuniyeti aktardı. Öğrenciler ayrıca sorumluluk alarak hasada kadar tarlanın bakımını üstlendi.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.