ABD İşsizlik Rakamları Son 50 Yılın En Düşük Seviyelerinde!

Yurt içi tarafta geçtiğimiz gün açıklanan enflasyon rakamları sonrasında gündem bugün TCMB’nin açıkladığı Eylül ayı fiyat gelişmeleri raporu yer aldı. Açıklanan raporda; enflasyondaki düşüşte özellikle temel mal ve gıda alt kalemleri öne çıkmış olup, bu dönemde gıda enflasyonundaki olumlu görünümün devam ettiği ve enerji grubunda yıllık enflasyon gerilemesine rağmen fiyatlar aylık bazda yüksek bir artış gösterdiği vurgulandı. Ayrıca TL varlıklarındaki istikrarın yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve iç talep koşullarının seyri çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki gerilemeyi desteklediği ifade edildi. Yayınlanan rapor sonrasında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ihracat ve katma değerli ürün üretimini güçlendirmeyi hedefleyen ivme finansman paketi, sanayi ve tarım alanlarında üretim altyapısının gelişmesi için katkı sağlamaya devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte Albayrak, enflasyonla mücadelede sağlanan başarı ile birlikte, ivme paketine talep artarken enflasyona endeksli faiz oranları sayesinde finansman maliyetlerinde önemli düşüş sağlandığının altını çizdi. Bununla birlikte Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tahminlerine göre; bu yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 gelişmekte olan ülkeye toplam 96.5 Milyar Dolarlık net sermaye girişi gerçekleşeceğini ön görmesi dikkatleri çekti.

Diğer taraftan piyasaların odak noktasında ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı rakamları vardı. Veriye baktığımızda ise Eylül ayında Tarım Dışı İstihdam rakamları 145 bin artmasına yönelik piyasalarda beklenti oluşmasına rağmen 136 bin artışla piyasa beklentilerine yakın seviyelerde açıklanırken, Ortalama Saatlik Kazançlar verisi yüzde 2.9 seviyesinde piyasa beklentilerini karşılayamaması dikkatleri çekti. Keza bu verilerle birlikte açıklanan diğer önemli data da ise; aynı ayda işsizlik oranı yüzde 3.7 ile sabit kalacağı yönünde olmasına rağmen yüzde 3.5 ile son 50 yılın en düşük seviyelerine gerilemesi kritikti. Son dönemde ABD verilerinde oluşan tablo pek pozitif bir eğilimde olmamasına rağmen Ekim ayının sonunda gerçekleştirilecek FED/FOMC toplantısında özellikle; faiz oranları ve para politikasında nasıl bir politika izleyecekleri merak uyandırırken, bu süreçte yetkililerden gelecek açıklamalar piyasaların odak noktasında olacaktır.

Günün devamında ise önemli bir veri akışı bulunmazken FED Başkanı Jerome Powell ve bazı FED yetkililerinden gelecek açıklamalar piyasalarda hareketliliğin artmasına neden olabilir. Bunlarla birlikte yine küresel risk unsurlarına dair gelebilecek haber akışları da takibimizde olacaktır.

EURUSD

Bu hafta içerisinde Avrupa tarafında açıklanan İmalat ve Hizmet PMI rakamlarındaki olumsuz tablo sonrası bölge ekonomisine yönelik oluşan endişeler bugün takip ettiğimiz İnşaat PMI rakamları sonrası bir miktar azaldı ve parite tarafında toparlanma hareketleri oluştu. Son günlerde ABD’den gelen negatif gelen veri akışları ile birlikte baskı altında kalan Dolar varlıkları ise olumlu gelen İşsizlik Oranı sonrası nefes aldı ve parite tarafında tekrardan satış yönlü işlemler görülse de Ortalama Saatlik Kazançlar ve Tarım Dışı İstihdam rakamlarındaki zayıf seyir geri çekilmeleri kısıtladı. Günün geri kalanında ise dikkatlerimiz FED Başkanı Jerome Powell başta olmak üzere yerel FED başkanlarının açıklamalarında olacak. Ayrıcak küresel risk olarak takip ettiğimiz ticaret savaşları ve Brexit konularına yönelik gelebilecek ekstra haber akışları da parite üzerinde hareketlilik yaratabilir.

Teknik seviyeler;

Dirençler; 1.0990, 1.1020, 1.1040, 1.1080, 1.1115

Destekler; 1.0910, 1.0895, 1.0840, 1.0810, 1.0780

USDTRY

Yurt içi tarafta geçtiğimiz gün açıklanan enflasyon rakamları sonrasında TCMB’nin 24 Ekim’de düzenleyeceği toplantıya dair faiz patikasına yönelik beklentiler TL varlıkları üzerinde hareketliliğin artmasına neden olmuştu. Keza bugün de TCMB’nin yayınlamış olduğu enflasyon raporunda; TL varlıklarındaki istikrarın yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve iç talep koşullarının seyri çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki gerilemeyi desteklediği ifade edildi. Diğer taraftan piyasaların odak noktasında ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı, Ortalama Saatlik Kazançlar verileri yer aldı. Verilere baktığımızda Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançlar piyasa beklentilerin altında açıklanırken, İşsizlik rakamları yüzde 3.5 ile piyasa beklentilerin üzerinde açıklandı. Açıklanan veriler sonrası kur fiyatlamalarında ise dalgalanmalar oluşurken günün devamında FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları fiyatlamaların seyri açısından belirleyici unsur olarak karşımıza çıkabilir. Yine günün devamında jeopolitik ve siyasi risk unsurlarına yöneliş gelişmeler TL varlıkları açısından kritik önem taşımaktadır.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 5.7250, 5.7500, 5.7875, 5.8225, 5.8500

Destekler: 5.6500, 5.6275, 5.6000, 5.5750, 5.5500

GBPUSD

İngiltere Başbakanı Boris johnson’ın, AB tarafına yeni bir Brexit teklifiyle gitmesi sonrası konuya yönelik tartışmalar devam ediyor. Son gelen açıklamalarda ise AB tarafı yapılan teklifin yetersiz olduğunu söylüyor. Yapılan bu açıklamalar ise şuanda bir belirsizlik ortamının oluştuğuna işaret ediyor. Özellikle Brexit’in bitiş tarihi olan 31 Ekim’e kadar konuya yönelik gelebilecek açıklamalar parite üzerinde sert fiyat hareketlerine neden olabilir. ABD tarafında ise son günlerde gelen olumsuz veriler sonrasında tüm dikkatler istihdam rakamlarındaydı ve özellikle İşsizlik Oranı datasındaki pozitif tablo sonrası parite tarafında satış yönlü işlemler görülse de Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançları rakamlarındaki zayıf görünüm geri çekilmeleri kısıtladı. Günün geri kalanında FED Başkanı Jerome Powell’ın ve yerel FED Başkanlarının açıklanan datalara yönelik yapacağı açıklamalar önemli olabilir.

Teknik seviyeler;

Dirençler; 1.2325, 1.2365, 1.2390, 1.2410, 1.2440

Destekler; 1.2285, 1.2250, 1.2210, 1.2190, 1.2160

BRENT PETRTOL

Dünya’nın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın, geçtiğimiz ay Suudi petrol tesislerine düzenlenen saldırıdan sonra Orta Doğu'daki göstergelerin artması üzerine Kasım ayında Asya'ya sattığı tüm ham petrol sınıfları için fiyatlarını artırması bekleniyor. Ancak Aramco’nun üretimi beklenenden kısa sürede yerine koyması bundan sonraki süreçte arz yönlü bir sorun olmayabileceğini gözler önüne sermekte. Tabi bir de arz talep dengesini gözetmeksizin petrol fiyatlarında talep kaynaklı sorunlar da bulunduğunu belirtmekte fayda var. Burada gelişmiş ve petrol ithal eden ülkelerden gelen zayıf PMI ve büyüme rakamlarının etkisi büyükken ayrıca diğer taraftan ticaret savaşlarının akıbeti de bu konuda önemli bir rol model olacak. OPEC üyelerinden gelen 2020 yılında talep yönlü zor bir yıl olacağı deklarasyonları da bu tezi doğrulamakta. Bunun dışında Portekiz kıyılarında görülen Lorenzo Kasırgası’nın Kuzey Denizi’ne vurduğu bildirilirken kasırga sonucu Buzzard petrol sahasının kapanması beklenmekte. Kasırganın petrol tesislerinin yoğunlaştığı bölgelere vurması üretimi durma noktasına getirebileceği gibi bu durumun petrol fiyatlarında da volatil hareketleri getirebileceği konusunda uyarmakta fayda var. Gün bazlı bakacak olursak kasırga etkisi dışında Avrupa’dan gelen pozitif PMI rakamları da yukarı atakları desteklerken fiyatlamalar için OPEC+ konsorsiyum üyelerinden gelecek açıklamalar ile küresel gelişmeler ve kasırganın ne şekilde sonuçlanacağı önemli olacaktır. Veri akışında ise akşam saatlerinde Baker Hudges sondaj kuyu sayısı açıklanacak.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 58.90, 59.10, 59.50, 59.75, 60.00

Destekler: 58.45, 58.20, 58.00, 57.75, 57.50

ONS ALTIN

Apple CEO'su Tim Cook, ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşmasına varılacağından umutlu olduğunu ve böyle bir ticaret anlaşmasının her iki ülke için de yaşamsal önemi bulunduğunu söyledi. Bu yönüyle haftaya başlayacak olan ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri son derece önemli olacak. Öte yandan Avrupa Birliği, ABD'nin Avrupa mallarına yönelik yeni gümrük tarifelerine kendi tedbirleri ile misillemede bulunacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Funke'ye yaptığı açıklamada, AB’nin ABD'ye tepki vermesi ve muhtemelen cezalandırıcı tarifeler uygulaması gerektiğini söylemesi dikkat çekti. Diğer yandan FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ABD'de tüketici harcamalarının ve ekonominin iyi bir durumda bulunduğunu, istihdam piyasasının çok sağlıklı olduğunu ve faiz oranlarına da politika toplantısı zamanı geldiğinde karar verileceğini vurguladı. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ise FED'in yaptığı iki faiz indiriminin yeterli olup olmadığını zamanın söyleyeceğini, kendisinin açık fikirli ve gerekli olduğu takdirde daha fazlasını yapmaya istekli olduğunu söyledi. Veri akışında ise hareketliliği artıran datada Eylül ayı tarım dışı istihdam göstergelerinde ABD’de tarım dışı istihdam 136 ile beklentilere yakın seyrederken işsizlik oranı yüzde 3.5 ile son 50 yılın en düşük seviyesine kadar inmiş oldu. Ortalama saatlik kazançlarda ise aylık yüzde 0, yıllık bazda da yüzde 2.9 ile beklentilerin altında görüldü. Veri sonrası değerli metalde aşağı yönlü hareketler gözlemlenirken günün kalanında FED yetkililerinden gelecek açıklamalar ve küresel risk unsurlarına ilişkin detaylar takip edilmeye devam edilecek.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 1504, 1507, 1512, 1518, 1522

Destekler: 1497, 1492, 1488, 1485, 1480

IşıkFX

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.