New York'ta endeksler ticaret endişeleriyle geriledi

Perşembe günü başlayacağı açıklanan ABD-Çin ticaret müzakerelerine ilişkin endişelerin etkisiyle gelen satışlara bağlı olarak New York Borsası'nda endeksler geriledi.

Dow Jones 30 endeksi yüzde 1.19 kayıpla 26,164.04 puandan, S&P 500 endeksi yüzde 1.56 kayıpla 2,893.06 puandan ve Nasdaq teknoloji endeksi yüzde 1.67 kayıpla 7,823.78 puandan günü tamamladı.

ABD hükümetinin emeklilik fonlarındaki Çinli şirket hisselerinin çıkarılması yönünde çalıştığı haberlerinin yanı sıra, ABD'nin Çin'i Uygurlara yönelik uygulamaları nedeniyle kara listeye alması; karşılığında Çin hükümetinin bu hamleye karşılık verme konusunda beklemede kalınması yönündeki açıklaması ticaret görüşmelerinin hemen öncesinde, müzakerelerin yapılabilmesi konusunda ciddi endişelerin yaşanmasına yol açtı. ABD'nin hamlesn, Çin'e sermaye akımlarının engellenmesi kapsamında bir girişim olarak değerlendiriliyor.

Trump, geçen hafta bir anlaşmanı hemen olamayacağını, açıklarken; Çin tarafından da sadece her iki tarafın hemfikir olduğu konularda kısa süreli bir anlaşma olabileceğine yönelik açıklamalar piyasalarda ticaret müzakerelerinin olası sonuçları ve küresel resesyon olasılığına ilişkin endişelerin artmasına yol açmıştı.

Öte yandan ABD, 15 Ekim'den itibaren 250 milyar dolarlık çin meşeli mala yüzde 30 ek vergi uygulamaya hazırlanıyor.


Hibya Haber Ajansı

© Hibya haber ajansı. Tüm hakları saklıdır.